Elazığ Hakkında

Elazığ Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve tarihi Harput Kalesi, Hazar Gölü, Keban Ve Karakaya baraj gölleri, Buzluk Mağaraları ve kayak merkezleri gibi tarihi ve doğal zenginlikleriyle ziyarete değer bir şehirdir.
Harput (Elazığ) Malazgirt Zaferi ile Türk egemenliği altına girmiştir. Bölgede Çubukoğulları, Artukoğulları, Akkoyunlular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.

Nereler ziyaret edilebilir?

Kaleler

Harput Kalesi (Süt Kalesi) Elazığ ovasına hakim bir konumda, Harput antik kentinin güneydoğusunda yer almaktadır. Bu tarihi kale Urartular döneminde inşa edilmiştir.
Efsaneye göre kalenin yapımında süt kullanılmıştır.
Kale Bizanslılar, Romalılar ve Araplar tarafından işgal edilmiştir. Son olarak Çaldıran Zaferi ile Osmanlılar hakimiyetine girmiştir.

Camiler ve Kiliseler

Harput Ulu Cami 1156-1157 yıllarında Artuklular döneminde inşa edilen Anadolunun en eski ve önemli yapıtlarından biridir.
Harput Kurşunlu Cami Osmanlı Dönemi camilerinin en güzel temsilcisidir.
Sara Hatun Camii; 15.yüzyılda Akkoyunlu Beyi Bahadır Han’ın annesi için inşa ettirdiği camiidir. Caminin balkonu en güzel taş işçiliği örneklerindendir.
Meryem Ana Kilisesi; Harput Kalesi’nin sol tarafında bulunuyor. Milattan sonra 179 yılında inşa edilmiştir. Kızıl Kilise, Yakubi Kilisesi ve Süryani Kilisesi olarak da bilinir.
Cimşit Hamamı; Sara Hatun Camii bitişiğinde bulunan bir Osmanlı dönemi yapıtıdır.

Göller

Hazar Gölü; Elazığ’a 22 km uzaklıktadır. Diyarbakır yolu üzerinde Hazar Baba ve Astar Dağları arasında bulunan tektonik bir göldür. Göl doğal kıyılar ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli göllerindendir. Göl; su sporları ve balıkçılık için müsaittir. Göl, günün her saatinde farklı bir görünüme bürünerek, mavi ve yeşilin her tonunu yansıtır.
Gölün çevresinde yaklaşık 25 kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim ve dinlenme kampları yanında, hizmet için özel sektör tarafından kurulan otel, pansiyon, restoranlar ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylı günübirlik mesire alanları ve balıkçılık evleri vardır.
1990 yılında göl içinde antik bir kent keşfedildi. Bu batık kent için bilimsel ve arkeolojik çalışmalar sürmektedir.
Göle ulaşım sıkıntısı söz konusu değildir. Bu nedenle iç ve dış turizme hizmet veren önemli bir doğal zenginliktir.
Keban Baraj Gölü, Türkiye’nin en büyük yapay gölüdür. Gölde önemli balıkçılık faaliyetleri vardır. Baraj gölü kıyılarında çok sayıda balık ve mesire evleri bulunmaktadır.
Çırçır Şelalesi şehrin görülmeye değer en güzel yerlerinden biridir. Şelale doğal park ve mesire alanı olarak ilan edilmiştir.

Mağaralar

Elazığ’daki en önemli mağara Buzluk Mağaraları’dır.
Harput’un kuzeydoğusunda yer alır ve Elazığ’a 11 km uzaklıktadır. Mağaranın Keban Baraj Gölü manzarası vardır.

Kayak Merkezi

Sivrice Hazar Baba Kayak Merkezi

Ne Alınır?

Üzümden üretilen pestil ve üzüm ve cevizden üretilen orcik yörenin meşhur yiyeceklerindendir. Çedene kahvesi de bunlara dahildir. Yerel el sanatları eserleri: Kilim, Halı , Bakır işlemeler vs…

Tagged: Tags

Bir cevap yazın